automata

Almérések és automata rendszerek

Törvényileg előírt almérő telepítés

Az általunk forgalmazott mérőműszerekkel a törvényi előírások teljes körűen teljesíthetők, munkatársaink készséggel állnak rendelkezésre felvilágosítással és felméréssel az almérés kiépítés szükségességének megállapításában és a mérőműszer kiválasztásában.

  1. június 29-én jelent meg  a Magyar Közlönyben a korábbi, villamosenergia almérők telepítésének szabályairólszóló  1/2020. (I. 16.) MEKH-rendelet módosítása, ami tisztáz néhány részletet az almérők telepítésének 2021. január 1-től hatályos kötelezettségével kapcsolatban, valamint könnyítéseket is tartalmaz.  A módosítás kimondja, hogy:

  • a fő elszámolási mérő (amennyiben  az megfelel a többi követelménynek) alkalmazható “almérőként”,
  • szabályozza az elvárt pontossági besorolást,
  • lehetővé teszi az adatgyűjtő-rendszerek használatát (az eddigi előírás az volt, hogy a mérő lett volna köteles adatot tárolni), valamint
  • 2021. január 1-től még nem lesz szükséges gépsorokat mérni, csak az egyedi berendezéseket. A gépsorok, gépcsoportok, épületek almérési kötelezettsége 2022-től lesz kötelező.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) már a korábbi egyeztetések során ígérte, hogy egyszerűsíti az almérő-telepítési kötelezettséget előíró szabályokat. Ez a rendelet június végén megjelent módosításával meg is történt.

Almérő definíciójának változása

Az almérő definíciója megváltozott, az alábbiak szerint:

Hibahatár a korábbi 3%-hoz képest a 43/2016. (XI. 23.) NGM rendelet szerint legalább B pontossági osztályra változott. Emiatt nem lehet meghatározni egy konkrét hibahatárt, hanem mindez egy többváltozós mátrixot eredményez, ahol a százalékos hibahatárok definiálva vannak:

Legnagyobb megengedett hiba (MPE) az előírt működési feltételek, valamint a meghatározott terhelőáram és üzemi hőmérséklet mellett százalékban.

building

Adattárolás: ezentúl nem szükséges, hogy a mérőegység magában tudjon adatot tárolni, hanem elegendő, ha egy rendszerbe integrálva működik, és a rendszer másik eleme (pl. data logger, hub) tárolja az adatot.

Egyéb változás, hogy specifikálva lett, az almérőnek váltóáramú hatásos villamos energia mérésére szolgáló fogyasztásmérőnek kell lenni – tehát az áramerősség mérése önmagában (egy data logger nélkül, ami tudna cos fi-t és ezáltal hatásos teljesítményt számolni) nem felel meg az előírásoknak. Változatlanul negyedórás mérésekre kell alkalmasnak lennie az eszköznek.

Mérendő rendszerek meghatározása

2021-ben csak a 100 kW feletti önálló villamos berendezésekre, valamint a 140 kW feletti névleges elektromos teljesítményű hőtermelő és klímaberendezésekre vonatkozik a kötelező mérési előírás.

2022-től kötelező lesz – a legalább 50 kW, ill. 70 kW névleges teljesítményű önálló berendezések ill. klímaberendezések mellett – az összesen legalább 100 kW csúcsteljesítmény-igényű gépsorokat, épületeket mérni.

A TAO-kedvezmény igénybe vételével történő Beruházás esetén kötelező almérő felszerelése, valamint a minimum 2000 ill. 1000 üzemórás küszöb, ami alatt nem szükséges mérőt felszerelni – és a fix teljesítményfelvételű, üzemóraszámlálóval ellátott berendezések kivétele.

Elszámolási mérők megfelelése

Kiváltható az almérő telepítése a meglevő elszámolási mérővel, ha az az almérőre vonatkozó feltételeket teljesíti és a szervezet az elszámolási mérőn mért adatokat közvetlenül megkapja és nyilvántartja, vagy legalább havi rendszerességgel a szolgáltatótól átveszi és nyilvántartja.